Mielenie i przechowywanie kawy
Proces mielenia wpływa na ulatnianie się aromatu i skraca termin trwałości kawy. Podczas gdy odpowiednio przechowywane ziarna nie psują się przez wiele lat, zmieloną kawą można zaparzać co najwyżej przez 2 tygodnie. Oczywiście najlepiej smakuje napar z kawy świeżo zmielonej. Dobrze więc zaopatrzyć się w młynek do jej mielenia.
Do rodzaju spożywanej kawy należy dostosować odpowiedni stopień (grubość) mielenia. Grubość drobinek kawy zaparzanej w ekspresie przelewowym (metoda filtracji) powinna wynosić 0,4 mm. W przypadku ekspresów ciśnieniowych zalecana grubość drobinek to tylko 0,2 mm. Aby zachować ulotny aromat kawy, ziarna powinny być hermetycznie pakowane w folię lub metalowy, ewentualnie szklany, pojemnik. Najlepsze są opakowania próżniowe lub te z dodatkiem specjalnego gazu chroniącego aromat.
Parzenie kawy oraz czynniki wpływające na jakość naparu
Smak przyrządzonej kawy zależy od ekstrakcji, czyli stopnia stężenia i zdolności rozpuszczania się zawartych w kawowych ziarnach substancji. Napar składa się w 98% z wody, więc także od niej zależy jego jakość. Woda powinna być niechlorowana, uboga w magnez i wapń. Równie istotne jest dozowanie, czyli ilość zmielonej kawy użytej do przygotowania naparu. Na ogół na 1 porcję należy przeznaczyć 6-7,5 g świeżo zmielonej kawy (1 łyżeczka lub miarka do kawy). Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe są w stanie same odmierzyć odpowiednią jej ilość.
Kawę możemy przyrządzić na wiele sposobów. W Europie wyodrębniły się dwie tradycje przygotowania oraz podawania tego szlachetnego napoju: włoska, której podstawą jest otrzymywana w ekspresie ciśnieniowym kawa espresso, oraz wiedeńska, która jest pozostałością kultury tureckiej. Warto zaopatrzyć się w ekspres do kawy (ciśnieniowy do kawy espresso i cappuccino lub przelewowy do pozostałych odmian). W przypadku jego braku, należy pamiętać, by po upływie odpowiedniego czasu oddzielić fusy od naparu. Najszybciej uwalniają się substancję zapachowe, następnie smakowe, a na końcu substancje gorzkie. Nigdy nie należy parzyć kawy w szklance, z której ma być następnie wypita. Parząc kawę po turecku, należy przygotować tygielek (dzbanek z długim uchwytem i pokrywką), najlepiej wykonany z mosiądzu lub miedzi. Należy do niego wsypać 2 pełne łyżeczki grubo zmielonej kawy i troszeczkę cukru. Następnie mieszankę należy zagotować, najlepiej trzy razy i natychmiast podawać w malutkich filiżankach.