Cejlon

Herbata z obecnej Sri Lanki nosi tradycyjnie  starą nazwę tego państwa, Ceylon. Jest najważniejszym towarem eksportowanym (zysk z jej eksportu stanowi 60% dochodu) Sri Lanki, kraju o łagodnym, subtropikalnym klimacie sprzyjającym różnorodnej wegetacji.

Najważniejsze regiony herbaciane są zlokalizowane na centralnie położonych wzgórzach. Herbata Ceylon dzieli się na trzy kategorie: herbata rosnąca nisko, poniżej 650 metrów, herbata rosnąca na średniej wysokości, pomiędzy 650 i 1300 metrów, oraz wysoko rosnąca herbata, pomiędzy 1300 i 2500 metrów. Pochodzi z trzech okręgów: górzystego regionu Uva na wschodzie, Dimbula na zachodzie oraz położonego pomiędzy nimi Nuwara-Eliya.

Jakość herbaty zależy od wiatrów monsunowych i pasatów. W okręgu Uva najlepsze, najmocniejsze i kwaskowe herbaty zbiera się między czerwcem a wrześniem. W Dimbuli herbaty zawierające mniej teiny są zbierane pomiędzy grudniem a marcem. Mają one łagodniejszy i jaśniejszy napar niż herbata z Uvy. W okręgu Nuwara-Eliya przez cały rok zbiera się herbaty dobrej jakości. Smakują one podobnie do tych z Dimbuli i mają typowy cytrynowy aromat.

Ponad 90% herbaty zbieranej w regionie wzgórz jest produkowane jako Broken Tea (rodzaj herbaty o mniejszych liściach, uciętych lub złamanych). Stąd znacznie częściej spotyka się znakomitą Ceylon Broken Tea niż dobrą Ceylon Leaf Tea.