Herbaty czarne
Czarna herbata powstaje z tego samego krzewu, co herbaty zielone lub Oolong, lecz proces obróbki jest zupełnie inny. W odróżnieniu od liści wykorzystywanych do produkcji herbaty zielonej te używane do czarnej herbaty po zwiędnięciu są zwijane bądź cięte, suszone i fermentowane. Podczas tego procesu susz nabiera brązowej lub czarnej barwy. W lepszych gatunkach można znaleźć pokryte srebrnym lub złotym puchem tipsy takie jak np. Assam lub Chińskie herbaty.
Do Europy została wprowadzona po raz pierwszy przez Holendrów w XVII w i natychmiast zdobyła ogromna ilość zwolenników, najpierw wśród arystokracji, następnie wszystkich. Obecnie każdy europejski kraj posiada własne tradycje zaparzenia, dobierania odpowiednich gatunków, oraz spożywania tego napoju, jednak wszędzie docenia się cudowny aromat i smak czarnej herbaty.
W Azji bardzo rzadko spożywa się czarną herbatę, ale właśnie tam uprawia się jej najwięcej. Wśród rozmaitych gatunków należy docenić znane, mocne a zarazem wspaniale skomponowane herbaty Cejlońskie, Assam, oraz te z chińskich regionów Yunnan, Anhui (herbata KeeMun) i Syczuan. Najlepsze ortodoksyjne gatunki uprawia się w wysokogórskiej, indyjskiej prowincji Darjeeling. Inne czarne herbaty uprawia się w Gruzji, Turcji, Wietnamie, Kenii, Tanzanii, na wyspach Wschodnio Frezyiskich , na Tajwanie w Bangladeszu, oraz w Argentynie i Brazylii.
Warto też dodać, że czarna herbata obniża stężenie niektórych pobudzających hormonów w organizmie człowieka, posiada także liczne minerały, a także pobudzającą teinę i garbniki.
Sposób parzenia: herbatę czarną zalewamy zawsze wrzącą wodą. Zaparzamy ją od 2 do 5 min. Dokładny sposób parzenia podajemy na opakowaniu.